koop tickets online

De Wonderjaren van Charles, Olivier en Robbe…..

Toen Cercle Brugge vorig seizoen bijna tegen het canvas lag, blies Bernd Storck de ploeg nieuw leven in door enkele spelers van de beloften over te hevelen naar de 1ste ploeg. De meeste trainers zouden teruggrijpen naar ‘zekerheden’, maar Storck toonde veel lef, en hij kreeg gelijk. Met hun onverzettelijke mentaliteit luidden Thibo Somers, Calvin Dekuyper en Arne Cassaert het begin van de remontada in. De voorbije weken herhaalde de geschiedenis zich. Groen-Zwart speelde levensbelangrijke matchen tegen Beerschot en OHL, en ook Yves Vanderhaeghe durfde het aan om enkele ‘namen’ op de bank te zetten en drie jongeren van eigen kweek aan de aftrap te brengen. En ook nu werd moed beloond. Robbe, Olivier en Charles deden het prima en timmeren zo verder aan hun weg als profvoetballer. Geen van die drie stak er bij de jeugd bovenuit, maar wat maakt dat zij wél lijken door te breken, en getalenteerdere leeftijdsgenoten niet?  We legden ons oor te luister bij TVJO David Carpels en A-TVJO Marc Van Opstaele, die de drie jongens al jaren kennen.

David, jij werkt al 20 jaar bij de jeugd van Cercle Brugge, en je hebt in de functie van trainer en TVJO heel veel spelers de revue zien passeren, van Stijn Desmet tot Olivier Deman. Niemand kan met zekerheid voorspellen of iemand het zal maken als voetballer of niet, maar wat precies is broodnodig om het uiteindelijk te halen?  

(David) Robbe, Olivier en Charles hebben uiteraard talent, maar het is inderdaad zo dat geen van hen bijvoorbeeld ooit bij de nationale ploeg van zijn leeftijd voetbalde. Het zijn totaal verschillende spelers, maar ze hebben drie dingen gemeen: ze bleven progressie maken, ze zijn sterk in het hoofd en ze hebben een nuchtere entourage. Een 15-jarige heeft geen makelaar nodig, en daar zijn hun ouders nooit mee komen aandraven. Alle drie hebben ze moeilijke momenten gekend tijdens hun opleiding, maar ze slaagden er na een ontgoocheling telkens in de knop om te draaien en hard verder te werken. Op dat vlak tonen ze gelijkenissen met een Mathieu Maertens, Lukas Van Eenoo en Gilles Dewaele die eerder bij ons opgeleid werden.

De jongens en hun ouders kunnen wel uit het goede hout gesneden zijn, maar je moet ook een club hebben die geduld opbrengt met jongeren. 

(Marc) Dat klopt. Charles Vanhoutte is hier een mooi voorbeeld van. Toen Charles bij ons kwam, bleek al snel dat hij over veel voetballend vermogen beschikte, maar hij was klein en frêle, waardoor zijn onmiddellijk rendement laag lag. Hij probeerde dat te compenseren door zijn vista en door veel uit het duel te spelen maar het was moeilijk opboksen tegen leeftijdsgenoten die fysisch veel sterker stonden. Daarom beslisten we, in samenspraak met de familie, dat Charles het jaar daarop met een medisch attest bij een jaar jonger zou spelen. Dat bleek een gouden zet. Charles had het een stuk gemakkelijker, kreeg plots zijn groeispurt en zat het jaar daarop weer bij zijn leeftijdsgenoten.

Cerle Brugge KSV

Veel ploegen zouden Charles omwille van zijn gestalte vroegtijdig afgeserveerd hebben.

(Marc) Ongetwijfeld, maar wij zetten volop in op laat mature spelers. Dat zijn kinderen die een jongere biologische leeftijd hebben dan hun ontwikkelde leeftijdsgenoten, en daardoor minder competitief zijn. Die keuze heeft als gevolg dat wij vaak zwaar verliezen bij de jeugd, maar daar kijken wij doorheen, want dat zijn maar momentopnames. Datgene dat telt is het eindresultaat, de doorstroming naar de 1ste ploeg, en op dat vlak kunnen we zeggen dat in België op Anderlecht na niemand beter doet dan wij.  

Iedereen wordt tijdens zijn opleiding, carrière of leven met tegenslag geconfronteerd. Niet zozeer wat je overkomt is belangrijk, want je hebt er vaak geen vat op, maar wel hoe je ermee omgaat, want daar heb je wél controle over.

(David) Inderdaad. Charles en Robbe kregen vorig seizoen van François Vitali te horen dat Cercle niet op hen rekende, en dat ze zouden uitgeleend worden aan FC Tubize, dat in 1ste Amateur speelde. Een uitleenbeurt betekent vaak dat je niet terugkeert. Veel spelers zouden dan de moed laten hangen, maar niets was minder waar bij hen. Nadat hun eerste teleurstelling weggeëbd was, knokten ze zich in zeer moeilijke omstandigheden in een ploeg die na een zeer woelig jaar degradeerde naar 2de Amateur. In dat seizoen, dat anderen als verloren zouden beschouwen, leerden Robbe en Charles op een realistische manier voetballen tegen uitgekookte volwassenen die voor de centen spelen. Daar steek je veel meer van op dan tegen beloften te voetballen, en beiden kwamen als betere spelers terug.

Soms moet je als speler ook een beetje geluk hebben. Niet geblesseerd geraken, of op juiste manier een coach treffen die iets in jou ziet. Bernd Storck stuurde Olivier Deman naar de B-kern en was die trainer gebleven dan speelde Olivier misschien nu voor pakweg Knokke.

(David) Jimmy Dewulf en Wouter Artz, die Olivier goed kenden van bij de jeugd en de U21, gaven hem een kans in het bekertreffen tegen OHL, een kans die hij met beide handen greep en plots hadden we er een nieuwe speler bij die ondertussen voor de nationale ploeg U21 speelt. Zo snel kan het gaan in het voetbal, en het toont ook aan dat een link, bij ons in de personen van Jimmy en Wouter, tussen de A-ploeg en de beloften meer dan noodzakelijk is.

David, jij had Olivier onder je hoede bij de de jeugd. Wat voor type speler was hij toen?

Cerle Brugge KSV

(David) Het was een jongere die wat bevestiging en warmte nodig had. Hij had eerder Cercle ingeruild voor Club Brugge, maar bij de buren voelde hij zich nooit echt gelukkig, en hij vroeg of hij mocht terugkeren. Het is een beetje hetzelfde verhaal als bij Charles: hij bezat een groot voetballend vermogen, maar was laat matuur, in het begin viel hij dus niet zo op. In een 4-4-3 zag ik in hem een infiltrerende middenvelder, in een 4-4-2 een schaduwspits. Ik vond hem geen nummer tien. Olivier zocht graag de ruimtes op en vond die ook. Naast zijn balvastheid bezat hij ook een goede trap en scorend vermogen. Op mentaal vlak toonde hij zich gedreven, ambitieus en coachbaar en hij was veeleisend voor zijn ploegmaats.

Olivier had onmiskenbaar talent, maar er moest nog aan gevijld worden. Wat waren zijn werkpunten?

(David) Hij miste kracht en wat explosiviteit en zijn acties zagen er wel leuk uit, maar toonden niet altijd rendement. Door snel bij de U21 terecht te komen, leerde hij noodgedwongen soberder en efficiiënter spelen, omdat alles daar toch een stuk sneller gaat dan bij de U18. Omdat de concurrentie centraal op het middenveld toen sterk was, werd hij bij de beloften aanvankelijk als linksbuiten uitgespeeld, en daar heeft hij veel van opgestoken.  

Wilskracht is een woord dat hier al vaak gevallen is, en dat geldt ook voor Robbe Decostere.

(Marc) Robbe volgde tot het 6de jaar Latijn-Wetenschappen. Na de training moest hij vanuit Brugge elke dag de trein nemen richting Kortemark. Omstreeks half tien was hij thuis, en dan was het etenstijd en moest hij vaak nog studeren. Om schoolwerk én sporten op een hoog niveau te kunnen combineren heb je veel timemanagement en doorzettingsvermogen nodig, vaardigheden die hij mettertijd verworven heeft en die nu volop renderen.

(David) Ik weet dat jeugdspelers bij ploegen met een groter budget meer in de watten worden gelegd, maar ik denk dat het juist goed is dat jongeren voor iets leren vechten. Op moeilijke momenten in een carrière gaat niet iemand anders het voor jou oplossen, dan moet je het zelf doen.

Robbes nuchterheid bleek ook uit het feit dat hij Cercle trouw bleef, toen de 1ste ploeg degradeerde.

(Marc) Inderdaad. Bij de U17 eindigde zijn team op de vierde plaats in Elite 1. Door de degradatie vertrokken er 7 spelers van die sterke ploeg, o.a. naar Gent, Zulte-Waregem en KVO. Robbe bleef bewust, enerzijds uit praktische overwegingen ivm vervoer, anderzijds omdat hij toen al besefte dat je vanuit 1B gemakkelijker kan doorstromen naar de 1ste ploeg. Van die 7 die wél vertrokken hoor je nu niets meer.

In tegenstelling tot Olivier en Charles speelt Robbe nu op een totaal andere positie.

(Marc) Bij de jeugd was hij een bepalende speler als verdedigende middenvelder. Hij eiste veel ballen op en veel offensieve acties begonnen bij hem. Zijn basistechniek was meer dan degelijk, met beide voeten, en hij beschikte over een goede trap en een zeer groot loopvermogen. Het was iemand met een winnaarsmentaliteit die zelfs in een gewone spelvorm de beste wilde zijn. Mijn zoon Jurgen had Robbe bij de U19, en Robbe was zijn verlengstuk op het veld. Een intelligente en mondige speler, die zijn ploegmaats stuurde, maar die ook de trainer scherp hield. De trainingen moesten onderbouwd zijn, want hij wilde vaak het doel van een bepaalde oefening weten. . Jimmy Dewulf en Wouter Artz hebben Robbe een rij achteruit geschoven en daar kwam hij nog beter tot zijn recht.

Cerle Brugge KSV

Ook Robbe was een ruwe diamant waar nog werk aan was.

(Marc) Op defensief vlak was hij soms te impulsief, te enthousiast waardoor hij af en toe uit positie liep en op die manier gaten liet vallen voor de tegenstander. Veel lopen is belangrijk, maar nog belangrijker is verstandig lopen. Je moet niet alles willen oplossen. Ook aan zijn snelheid en kopspel kon toen nog gewerkt worden.

Robbe, Olivier en Charles zijn momenteel de beste reclame voor onze jeugdwerking. Ze vormen het DNA van onze Vereniging; het zijn spelers met wie onze supporters zich goed kunnen identificeren. We duimen voor hen en hopen dat de komende jaren nog vele anderen in hun voetsporen mogen treden.

(Diederiek Vermeersch)

Gerelateerde nieuwsberichten

Cerle Brugge KSV
Paasactie van de jeugdwerking opnieuw groot succes!

De Paashaasactie 2021 ten voordele van de Cercle Brugge Jeugd kon deze week worden afgesloten met een uiteindelijke verkoop van maar liefst 1115 Cercle-Paashaaspakketten! Een groot succes!

Bijzondere dank aan :

  • de diverse Cercle-vrijwilligers die spontaan hebben meegewerkt aan de ‘assemblage’ van deze 1115 Cercle-Paashaaspakketten en daaraan verschillende namiddagen hebben gespendeerd!
  • de diverse Cercle-vrijwilligers en -medewerkers die enthousiast hebben geholpen met de verkoop en verdeling van deze 1115 Cercle-Paashaaspakketten, wat niet steeds evident is/was in deze verdomde coronatijden!


Voorts uiteraard ook dank aan de diverse personen (families) en bedrijven die onze Cercle-Paashaaspakketten hebben aangekocht!  Ook volgend jaar (2022) zullen we een dergelijke actie organiseren, dus hou daar nu reeds rekening mee … !

De opbrengst van deze actie 2021 wordt gegarandeerd integraal besteed aan diverse projecten om de kwaliteit van onze jeugdopleiding nog te verbeteren. Het is immers de intentie dat de Jeugdacademie van Cercle ook in de toekomst verder talenten kan (en zal) ‘afleveren’ die een meerwaarde betekenen voor onze A-ploeg.  En dat de Jeugdacademie van Cercle dat kan, werd duidelijk bewezen door het recente verleden !

ZALIG PASEN voor iedereen … en geniet van jullie Cercle-Paashaaspakket !

Lees meer
Cerle Brugge KSV
Interview met Brian Vandenbussche

De jeugdwerking van Cercle Brugge wil zich blijven professionaliseren, en in die optiek werd een overeenkomst bereikt met ex-Rode Duivel Brian Vandenbussche. Het gewezen sluitstuk van o.a. Sparta, Heerenveen, AA Gent, Cercle Brugge en KSC Blankenberge zal vanaf volgend seizoen onze U10 tot en met U14 trainen.

Lees meer
Cerle Brugge KSV
Koop nu jouw Paaspakket ten voordele van de jeugdwerking!

In aanloop naar Pasen, dit jaar op 4 april, organiseert de Cercle Brugge Jeugdwerking ook dit seizoen een heuse Paasactie ten voordele van de jeugdwerking. De pakketten, die naast een 24cm grote Paashaas in chocolade ook vergezeld worden door verschillende chocolade paaseitjes, kosten slechts €10 en zijn al binnen de acht dagen na bestelling beschikbaar.

Lees meer
Cerle Brugge KSV
4 jeugdtalenten ondertekenen een semi-profcontract

Beloften Artuur Zutterman, Lucca Lucker, Wolf Ackx en Aske Sampers hebben een semi-profcontract voor 1 seizoen (+ 1 seizoen optie) ondertekend bij Cercle Brugge. Na Thibo Somers, Calvin Dekuyper, Arne Cassaert, Olivier Scholaert en Figo Suffys toont Cercle met deze contracten opnieuw aan dat de jeugdwerking én de doorstroming van talent van eigen bodem een essentieel element zijn in de sportieve strategie.

Artuur Zutterman (19) is een rechtsachter die de voorbije seizoenen uitkwam voor Standard, maar ook een groot deel van z’n jeugdopleiding (van de voetbalschool tot en met de U13) bij Cercle doorbracht. In de voorbereiding op dit seizoen keerde Artuur echter terug naar Groen-Zwart, waar hij ook een weekje meetrainde met de a-kern.

Lucca Lucker (19), een linksachter, komt al sinds de voetbalschool uit voor Cercle. Bij de U16 en U17 maakte hij even een overstap naar de buren, maar sinds de U18 verdedigt Lucker opnieuw de groen-zwarte kleuren. De voorbije seizoenen trainde Lucker steevast ook enkele weken mee in de voorbereiding van de a-kern.

Aske Sampers (19) op zijn beurt komt al sinds z’n U13 uit voor de jeugdwerking van Cercle. De kwikke aanvaller scoorde dit seizoen al twee belangrijke goals voor de beloften en geldt net als Wolf Ackx (18) als een talent. Ackx is eveneens een aanvaller die al sinds de U18 het groen-zwarte shirt draagt. Ook Sampers en Ackx maakten de voorbereiding op dit seizoen grotendeels met de A-kern mee.

Voorzitter Vincent Goemaere: “Deze 4 getalenteerde spelers hebben dit contract in de eerste plaats aan zichzelf te danken maar ik wil ook graag even alle trainers, afgevaardigden en begeleiders, medewerkers en vrijwilligers van de jeugdwerking hier in de picture plaatsen: het is ook dankzij hen dat jeugdspelers bij Cercle kansen krijgen. Proficiat!”

Technisch directeur Carlos Avina: “Bij Cercle zetten we in op het enerzijds ontwikkelen en opleiden van jonge, talentvolle spelers maar anderzijds ook om lokaal onze identiteit te accentueren en te versterken. Deze spelers stellen de toekomst van Cercle voor, niet alleen omdat het getalenteerde jongens zijn maar ook omdat ze de waarden van onze vereniging vertegenwoordigen.”

Proficiat aan de spelers!

Lees meer
Cerle Brugge KSV
In samenwerking met Cercle Jeugd een hele week gezond tafelen!

Enkele weken geleden werd de samenwerking tussen Cercle Brugge, Foodbag en Gezinsport Vlaanderen aangekondigd. Dankzij het grote succes is de actie verlengd met een maand! Reeds vele ouders bestelden via Foodbag maaltijdboxen met verse, lokale ingrediënten en originele recepten aan huis. U kan telkens uit een ruim gamma met gerechten kiezen. Deze zijn natuurlijk snel en makkelijk klaar te maken.

Gebruik daarbij de unieke kortingscode (=CERCLEBRUGGEJEUGD) van jouw vereniging en steun de spaarpot van Cercle Brugge Jeugd met maar liefst € 10 en krijg zelf een korting bovenop uw bestelling.

Hoe gebruikt u de code?

  1. Surf naar www.foodbag.be en kies uw gerechten en extra’s.
  2. Gebruik de unieke code van uw vereniging (=CERCLEBRUGGEJEUGD) in het vakje ‘kortingscode’ voor je afrekent.
  3. Jij krijgt € 1 symbolische korting en uw vereniging ontvangt maar liefst € 10 steun.

Deze actie is nu verlengd tot en met 21/06/2020. Meer info en voorwaarden op www.foodbag.be/fanclub

Lees meer

Het stickerboek gaat van start!

Klik hier voor meer info!